Na letošním šanghajském autosalonu odhalila automobilka MINI svou vizi propojení brýlí pro rozšířenou realitu (Augmented Reality – AR) s automobilem. Projekt MINI Augmented Vision pracuje s jedním z hlavních trendů blízké budoucnosti – technologií rozšířené reality, jež zlepšuje vnímání reality tím, že zorné pole pozorovatele překrývá doplňkovými digitálními informacemi, obvykle prostřednictvím počítačové grafiky. Reálný a virtuální svět se v budoucnosti budou více a více slučovat i při řízení automobilu.

Současné Head-Up displeje umějí na čelní sklo promítat nejrůznější důležité informace přímo do zorného pole řidiče, přičemž vývojáři MINI věří, že v budoucnosti tuto technologii nahradí brýle AR. Projekt MINI Augmented Vision ukazuje potenciální výhody integrování tohoto typu brýlí do vozidel MINI.

MINI Augmented Vision: nápad

Technologie je kombinovaná s velkým zorným polem a uživateli umožňuje vidět informativní zobrazení bez nutnosti přestat sledovat vozovku. Ve sklíčkách brýlí se zobrazují například navigační pokyny, takže řidič se může za všech okolností soustředit na řízení. Brýle jsou současně vybaveny technologií sledování, která by mělazaručit, že promítaná zobrazení nezakrývají ostatní účastníky provozu nebo případná nebezpečí na silnici.

Brýle MINI Augmented Vision

Od vize k prototypu

Brýle MINI Augmented Vision obsahují procesor Qualcomm Snapdragon 805, taktovaný na 2,3 GHz, společně s mobilní platformou Qualcomm Vuforia, která poskytuje technologii potřebnou pro určení polohy brýlí uvnitř vozu. Grafickou stránku zajišťuje procesor Qualcomm Adreno 420. Jako operační systém je nainstalován Android 4.4.

Brýle byly vyrobeny ve spolupráci se společnosti ODG (Osterhout Design Group), předního výrobce AR brýlí, jenž poskytl optickou a elektronickou technologii, stejně jako podporu v oblasti vývoje a výroby. Vybaveny jsou dvěma stereoskopickými HD displeji pro trojrozměrné vidění, každý s rozlišením 720p (1280 × 720 obrazových bodů).

Brýle MINI Augmented Vision

Řízení projektu, vývoj aplikačního softwaru a propojení s vozidlem, stejně jako celkové technické provedení má na starosti divize BMW Group Research and Technology.

Design brýlí, jejich barevné kombinace a další náležitosti svěřila značka MINI lidem z Designworks, dceřiné společnosti BMW Group.

Procesor Qualcomm Snapdragon 805 je zabudován do horní části obrouček, které jsou vybaveny senzory a kamerami vyuřitými pro určování polohy brýlí ve vozidle. Nejsou tedy určeny pro natáčení a ukládání videa nebo fotografií. Brýle jsou dále vybaveny dvěma stereoskopickými HD displeji pro trojrozměrné vidění, stejně jako technologiemi Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Brýle mohou být také uzpůsobeny potřebám lidí, kteří nosí kontaktní čočky, nebo je lze vybavit dioptrickými skly.

Brýle MINI Augmented Vision

Ovládání

Aplikace MINI v brýlích fungují jak uvnitř vozu, tak i mimo něj. Uvnitř jsou brýle spárovány se systémem MINI Connected a ovládají se pomocí ovladačů ve vozidle. Jsou-li mimo vozidlo, lze je obsluhovat ovládacími prvky na pravém spánku, mezi které patří dotyková plocha a tři tlačítka. Uvnitř vozu je řidič dokonce schopen ovládat některé jejich funkce pouhým otočením hlavy. Například při parkování brýle zobrazují konkrétní obraz prostoru za vozem, stačí k tomu jen otočit hlavu.

Brýle MINI Augmented VisionBrýle MINI Augmented Vision