Najít zajímavou a perspektivní práci po ukončení vysoké školy není zrovna jednoduché, zaměstnavatelé obvykle dávají přednost lidem s prokazatelnými zkušenostmi. Ale existují také firmy, kde vysokoškoláci najdou perspektivní uplatnění i bez praxe. Mezi ně patří konzultantská společnost Accenture, která v České republice umožňuje ambiciózním absolventům zaměstnání bez nutnosti předchozích pracovních zkušeností. Tuto možnost nabízí desítkám mladým lidí s vysokoškolským vzděláním zejména ekonomických a technických směrů.

„V letošním roce obsazujeme stovky nových pozic v oblasti služeb s vysokou přidanou hodnotou a více než 50 % z nich je ideální pro absolventy,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka společnosti Accenture, která má v České republice více než 1900 lidí.

Častým konstatováním také je, že lidé s humanitním vzděláním těžko hledají uplatnění. Ani to v případě společnosti Accenture neplatí. „Zjednodušeně můžeme říci, že do Accenture přijímáme tři typy lidí – byznys konzultanty, softwarové programátory, a pak lidi se znalostí evropských jazyků. Ve všech zmíněných segmentech aktuálně hledáme kvalitní uchazeče – a zejména v té třetí skupině mají šanci i lidi s humanitním vzděláním,“ říká Marek Gešo, mluvčí společnosti Accenture.

„V případě byznys konzultantů vybíráme absolventy univerzit, zejména ekonomických a technických směrů, s nadprůměrným logickým a analytickým myšlením. Zejména do našeho centra sdílených služeb potřebujeme uchazeče s humanitním vzděláním, kteří kromě angličtiny aktivně ovládají ještě další evropský jazyk – holandštinu, švédštinu, francouzštinu, němčinu nebo španělštinu. V obou případech mají šanci i kandidáti bez předchozích pracovních zkušeností. Čekají na ně špičkové vzdělávací programy, které jsou podle odborných periodik jedny z nejlepších na světě co do kvality i kvantity,“ dodává Marek Gešo.

Studenti končících ročníků navíc mají možnost stát se v rámci stážového (internship) programu „byznys konzultanty na poloviční úvazek“. Předpokladem je minimálně bakalářské vzdělání ekonomického nebo technického směru, plynulá angličtina a čeština nebo slovenština jako rodný jazyk. Po absolvování přijímacího procesu mohou studenti už v době studií nastoupit do společnosti Accenture na poloviční úvazek a po dokončení vysoké školy pak v případě zájmu pokračují v plnohodnotném režimu.