Na začátku června zástupci firmy HTC a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) oznamovali, že HTC v Brně zaměstná až 1000 lidí a agentura CzechInvest hovořila o jedné z nejrychlejších zahraničích investic v Česku. Jenže místo rychlého rozjezdu Asiaté přemýšlejí, jak velkou halu si pronajmout a kolik lidí vlastně zaměstnat. První desítky zaměstnanců školili v budově, kterou už pronajatou nemají a další nábor zastavili. Velký nábor lidí plánovali i s Úřadem práce. „Nyní však žádný nábor neprobíhá,“ sdělila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

„Společnost investici zatím oddálila. Žádný konkrétní termín, do kdy se mají rozhodnout a říct, jak velkou chtějí halu, ale není. Zatím čekáme a původní velkou halu pronajímáme někomu jinému,“ řekl jihomoravský ředitel developerské společnosti CTP Invest Tomáš Budař.

Ekonomické potíže tchajwanského technologického gigantu by se neměly odrazit na jeho působení v Česku. Tvrdí to alespoň Jan Černo, regionální manažer společnosti. „V České republice jsme výrazně investovali, je to pro nás klíčový trh, od května zde funguje servisní středisko pro celou Evropu,“ tvrdí Černo. Nicméně, jak uvedl místní tisk, toto středisko zatím zprovozněno nebylo a místo slibované tisícovky lidí zatím HTC najala pouze několik desítek zaměstnanců. „O tom nemám žádné informace, tuto investici řeší přímo centrála HTC. Nevím, že by se mělo cokoliv zavírat,“ uvedl k tomu Černo.

Jednání s HTC vedl CzechInvest od začátku ledna, stát investorovi neposkytl žádnou investiční pobídku. Příchod do Brna měl firmě uspořit náklady, protože dosud měla společnost v Evropě jen obchodní zastoupení. V Brně otevře první servisní centrum mimo Asii.

Co v Brně nakonec bude, není jisté. Kromě opravárenství se plánoval i podíl na vývoji. HTC je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Tchajwanská firma se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku a výsledky překonaly očekávání analytiků. Firmě pomohlo snížení nákladů a zaměření na přístroje ze střední části trhu, tedy ani levné, ani příliš drahé. Čistý zisk činil 360 milionů tchajwanských dolarů (292 milionů Kč).