Národní tým CSIRT.CZ (Computer Security Incident Response Team) představuje národní koordinační místo pro okamžitou reakci na kybernetické bezpečnostní incidenty provozované na základě memoranda s Národním bezpečnostním úřadem.

„Naším prvořadým cílem bude i nadále řešit bezpečnostní incidenty nacházející se v sítích provozovaných v České republice. Další aktivity bezpečnostního týmu CSIRT.CZ budou úzce spojeny s osvětou v oblasti kybernetické bezpečnosti a se vzděláváním. A to především v podobě publikování odborných a osvětových textů, ve vystupování na konferencích nebo školení v rámci vzdělávacího centra Akademie CZ.NIC,“ uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Tým CSIRT.CZ řešil v minulosti řadu bezpečnostních incidentů, které se dotýkaly běžných internetových uživatelů. Podílel se na objasnění tzv. DoS útoků, jimž čelili mobilní operátoři, banky a média v roce 2013. Významné bylo také upozornění na bezpečnostní chybu v domácích routerech.   

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současnosti má 114 členů. Hlavními činnostmi sdružení jsou provozování registru doménových jmen .cz, zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně .cz a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení věnuje rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v ČR.