První komerční tréninkové centrum CyberGym v Evropě bude zákazníky z řad firem s kritickou infrastrukturou učit bránit se nejsofistikovanějším kybernetickým útokům. Centrum zaměstná 25 expertů a lektorů, kteří mají mnohaleté zkušenosti z kybernetické bezpečnosti a prošli náročným tréninkem v Izraeli. Bezpečnostní IT analytiky a experty na problematiku kybernetických útoků zajistí česká společnost Corpus Solutions, která působí na trhu informačních a komunikačních technologií již od roku 1992.

Aktivity společnosti CyberGym jsou reakcí na zvyšující se rizika v kybernetickém prostoru. Tato rizika souvisejí s rostoucí profesionalitou útočníků a faktem, že kybernetický prostor se stal vysoce účinným bojovým nástrojem. Provoz tréninkové arény v sobě zahrnuje výstavbu zázemí, které je schopno dokonale napodobit infrastrukturu zákazníků včetně výrobních částí, kde případný kybernetický útok může mít fatální následky. Klienti tak budou moci získat jedinečné zkušenosti, jak se těmto novodobým hrozbám bránit, a to díky zkušeným instruktorům a léty ověřené metodice.

„Pro Českou republiku bude mít výstavba arény ohromný přínos. Zprovoznění arény je základním stavebním kamenem budování evropského centra kybernetické bezpečnosti, které bude koncentrovat know-how v oblasti kybernetické bezpečnosti a bude sdružovat partnery, kteří v této oblasti přinášejí přidanou hodnotu,“ uvedl ředitel CyberGym Europe Tomáš Přibyl. Česko má podle něj kvalifikované odborníky a zároveň je jednou z prvních zemí, která přijala kybernetický zákon.

V Izraeli patří mezi klienty arény, kromě tamních vládních agentur, například španělská nebo litevská vláda, dále největší soukromá portugalská banka Millennium i celá řada dalších významných společností. Aktuální portfolio čítá více než sedm desítek klíčových zákazníků. V příštím roce CyberGym plánuje otevřít další arény ve Spojených státech, Asii a Latinské Americe.

Společnost CyberGym vznikla spojením významné elektrárenské společnosti Israel Electric Corporation a CyberControl, která je přední konzultační firmou založenou bývalými experty Národního bezpečnostního úřadu státu Izrael a veterány izraelských armádních složek.