Z obsahu zářijového vydání magazínu ICT revue

Editorial:

Za nástroje pro big data zatím platí hlavně velké firmy
Dodavatelé nástrojů pro analýzu velkých objemů dat mohou počítat s růstem trhu. Aktualizovaná prognóza společnosti IDC uvádí, že do roku 2022 porostou tržby v segmentu BDA (big data and business analytics) v průměru o 11,9 procenta. Letos by tento trh měl dosáhnout objemu 166 miliard dolarů, tedy o 11,7 procenta více než v roce 2017.

 

Cover story:

Technologie mění finanční sektor, společnosti překotně inovují
Odvětví finančních služeb prochází rozsáhlými změnami, které si do značné míry vynucují nové technologie. Tradiční hráči reagují na nástup nových, obvykle malých podniků s velkou myšlenkou. A oba tábory se snaží nepřehlédnout žádnou technologickou příležitost.

Sloupek: Blockchain v bankách?
David Kozelka, ředitel divize Finance, Adastra

Anketa: Fintech a banky
Co čekat od spolupráce bankovních institucí a fintech společností?

Anketa: Banky, outsourcing a cloud
Mění finanční instituce vztahy ke svým dodavatelům, například v oblasti outsourcingu nebo veřejných cloudových služeb?

Sektor finančních služeb s pomocí umělé inteligence ušetří miliardy
Umělé inteligenci se podle informací americké výzkumné společnosti Venture Scanner aktuálně věnují zhruba dvě tisícovky start‑upů. Celkem do nich investoři vložili 27 miliard dolarů.

 

Rozhovor:

Mibcon má vizi až za horizont
Zatímco některé firmy nevědí, co budou dělat zítra, Mibcon jako dodavatel podnikových informačních systémů, zejména od společnosti SAP, už dnes ví, co bude dělat v roce 2025. Kromě toho vstupuje do start‑upů, spolupracuje s vysokými školami a má i vize, jak bude trh s IS, včetně cloudu a internetu věcí, fungovat za horizontem střednědobého výhledu, jak sdělil předseda představenstva společnosti Jan Holík.

Na velikosti záleží
Představují big data slibný technologický směr, nebo se začnou pomalu vytrácet, aby mohla být nahrazena jinými trendy? Na otázky související s touto problematikou odpovídají specialisté na big data společnosti Sophia Solutions, Petr Švarc a Pavel Pilař.

 

Trendy:

Velká a malá data: Soukromá, či veřejná?
Nůžky kolem big dat jsou rozevřeny hodně zeširoka. Připomínají otevřenou krokodýlí tlamu, jejíž sklapnutí může být stejně bolestivé. Panuje zde velká propast mezi optimismem zpráv a průzkumů renomovaných firem z branže a skepsí autorů, jako jsou O’Neilová, Morozov, Tenner – respektive článků prestižních novinových titulů.

Anketa: Realizované big data projekty
Můžete uvést nějaký příklad využití big dat z praxe?

Ve víru big dat
AO velkých datech, tzv. big datech, se v posledních letech hodně hovoří, ale málokdo se v nich skutečně vyzná a především je umí správně vytěžit. Což potvrzuje v rozhovoru i Tomáš Frnka, odborník na tuto problematiku a viceprezident pro Evropu ve společnosti Billigence.

 

Technologie:

Úspěch IT projektů závisí i na zkušenostech dodavatelů
Svět informačních technologií je nejen pestrý, ale v mnoha ohledech také náročný na úroveň poskytovaných služeb a dodávaných produktů.

 

Konference:

Praha se na chvíli stala centrem umělé inteligence
Po tři dny (22.–25. 8.) se v areálu Fakulty strojní ČVUT a Národní technické knihovny v Dejvicích a na závěr v sobotu v paláci Hybernia odehrávaly série přednášek v rámci mezinárodní odborné konference Human‑Level AI Conference Prague 2018.

 

Bezpečnost:

Záchrana data za všech okolností
Data patří k nejcennějšímu majetku firmy, ale ne všechny podniky s nimi podle toho zacházejí. Jak by se měla firma na ochranu svých dat připravit?

 

IT projekty:

Foxconn bude vyrábět ekologické datové kontejnery

Česká národní banka se aktuálně spoléhá na GFI Archiver

Sotax zůstal u IFS, nově optimalizuje obchodní procesy