Jaromír Novák vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a Fakultu informačního managementu na Univerzitě Hradec Králové. V roce 2005 nastoupil na Ministerstvo informatiky České republiky (odbor elektronických komunikací), ze kterého po jeho zrušení přešel na Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Zde zastával pozici ředitele odboru elektronických komunikací a poté ředitele sekce digitální ekonomiky. Na podzim roku 2012 byl Vládou České republiky jmenován členem Rady ČTÚ, kterým byl až do května následujícího roku, kdy se stal předsedou Rady ČTÚ. Na funkci předsedy a člena Rady ČTÚ rezignoval Jaromír Novák v lednu 2020.

 „Jsem velice rád, že mohu spolupracovat s týmem sdružení CZ.NIC. Dlouhodobě je pro mě tato organizace symbolem profesionality, inovací a dobrých nápadů spojených s doménami nebo internetovými technologiemi. Jako předseda Rady ČTÚ jsem se řadu let setkával s významnými zástupci mezinárodních telekomunikačních úřadů a byl jsem pyšný, když jsem od kolegů působících u nejvyšších evropských regulátorů slyšel, jak nám závidí routery Turris nebo aktivity spojené se službou mojeID. Je velká škoda, že český stát zatím neumí více využít potenciál českých firem a sdružení, jako jsou CZ.NIC, ale třeba také NIX.CZ. Věřím, že to se v budoucnu, i pod vlivem současné pandemické krize, změní a že k tomu můžu přispět i já,“ uvedl Jaromír Novák u příležitosti svého nástupu do sdružení CZ.NIC .

„Jaromír Novák je jedním z mála odborníků v této zemi, kteří znají do detailu jak patřičnou telekomunikační legislativu, tak se orientují v tématech spojených s Internetem a jeho technologiemi. Proto když se naskytla možnost spolupráce, neváhal jsem a oslovil Jaromíra Nováka s nabídkou práce pro naše sdružení. Jaromír Novák má velice bohaté zkušenosti, které získal při svém působení ve státní správě, zejména jako předseda Rady ČTÚ, jímž byl do konce ledna tohoto roku,“ uvedl k angažování Jaromíra Nováka výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.