“Význam hesel v dnešní digitální době stále roste a vzhledem k narůstajícím hackerským útokům je naprosto nezbytné si svoje soukromí na internetu dobře chránit. Hesla používáme prakticky všude, ať už se přihlašujeme k profilům na sociálních sítích, do e-mailu nebo ke svému účtu v bance,” upozorňuje Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb technologické společnosti Algotech.

Na délce záleží

Většina Čechů podle Avastu nepoužívá silná hesla složená z kombinací čísel, velkých a malých písmen a speciálních znaků, navíc téměř polovina z nich využívá stejné heslo pro více účtů. 

“Opravdu silné heslo je kombinací čísel, písmen a symbolů a určitě by nemělo být kratší než 10 znaků,” prozrazuje Loužecký. Podle něj jsou totiž hackeři s pomocí dnešních technologií schopni jednoduché heslo, které například obsahuje pouze 9 čísel, prolomit zhruba za 4 sekundy. “V případě stejně dlouhého hesla složeného z malých a velkých písmen jim to zabere 4 dny, a teprve v případě, kdy je heslo kombinací čísel, malých velkých písmen a speciálních znaků, jim hacknutí hesla bude trvat několik desítek dnů nebo dokonce let,” dokládá důležitost kvalitního hesla Loužecký.

Finská společnost pro kybernetickou bezpečnost F-Secure minulý měsíc vydala zprávu obsahující 10 nejčastějších hesel, která kyberzločinci používají při pokusu o hackování zařízení. Těmto heslům se proto určitě vyhněte:

   1. admin
   2. vizxv
   3. default
   4. 1001chin
   5. sh
   6. taZz@23495859
   7. 12345
   8. password
   9. ttnet
   10. root

zdroj: https://community.isc2.org

Jen silné heslo nestačí

Kyberbezpečnost se v současné době zdaleka netýká pouze osobních počítačů. Hackeři útočí také na naše mobilní telefony, firemní servery a díky internetu věcí (IoT) se mohou nabourat dokonce až do našich domácností. 

“Izraelská kyberbezpečnostní firma společně s univerzitou v Tel Avivu začátkem letošního roku upozornila na zranitelnost některých chytrých žárovek. Ty je možné využít k proniknutí do dalších částí sítě, kam pak mohou kyberzločinci nasadit třeba ransomware a tím ovládnout také počítače připojené k domácí wi-fi síti,” varuje před dalšími riziky v kyberprostoru Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse.

Dnes už tedy nejde jen o to mít silné přihlašovací heslo a kvalitní antivirový program, důležité je i bezpečné chování ve virtuálním prostoru. “Stále častěji slýcháme o kyberútocích na firmy, nemocnice a státní instituce, které v řadě případů způsobí jednotlivci svým nezodpovědným chováním. Hodně lidí si totiž neuvědomuje rizika, která mohou způsobit například využíváním svých soukromých e-mailů, kde navíc bez jakékoliv kontroly otevírají podezřelé přílohy. Přesně to většinou bývá důvodem napadení firemní sítě hackery,” vysvětluje Diviš, jehož firma se mimo jiné zabývá také kyberbezpečnostním školením zaměstnanců. “Dnes je opravdu nezbytné, aby každý člověk věděl, jak se má v kyberprostoru chovat, protože přes 60 procent malwaru chodí e-mailem, a nejspíš právě proto se už třetina tuzemských firem stala obětí phishingového útoku,” uzavírá Diviš.