• Cover story: Cloudová evoluce pokračuje, mění se priority i problémy

  • Rozhovor: Pro lokální datová centra nejsou globální cloudy konkurencí

  • Datová centra: Zájem o hybridní model datových center roste

  • Trendy: Přístup do ICT systémů musí být jednoduchý, ale bezpečný

Cloud otevírá prostor pro inovace

Ještě v poměrně nedávné době budily cloudové technologie nedůvěru a lidé i firmy se obávali o bezpečnost svých dat. Dnes se situace obrátila a bezpečnost cloudů jejich zákazníci většinově vnímají jako výhodu. Řada organizací totiž nedisponuje takovým know-how, aby dokázala svá data a systémy ochránit srovnatelně jako provozovatelé cloudových služeb. Nedávné ransomwarové útoky na české nemocnice a další firmy tuto skutečnost jen zvýraznily.

Stáhněte si přílohu v PDF

ICT revue 06/2020

Cloud se tak stal běžnou součástí firemní IT infrastruktury a firmy dnes využívají i několik různých cloudů podle toho, jaké služby jim nejvíce vyhovují. Každý z velkých cloudů má své silné i slabší stránky a firmy se tak současně zbavují nežádoucí závislosti na jednom dodavateli. Byť není trend multicloudu v Česku tak výrazný jako v zahraničí, podle odborníků jeho výhody mnoho českých firem intenzivně zkoumá. Specializované cloudové služby typu umělé inteligence či virtuální reality navíc mnoha firmám otevírají a zjednodušují přístup k inovacím.

Kombinace různých způsobů ukládání dat a přístupu k firemním aplikacím pak především zvyšuje bezpečnost v případě havárie. Jde například o model takzvaného hybridního datacentra, kdy organizace provozuje podnikové aplikace ve vlastním datovém centru a zálohuje v komerčním. To umožňuje rychlé obnovení provozu z komerčního datacentra při jakémkoliv výpadku. V oblasti hardwaru datových center odborníci vyzdvihují například trend nástupu nových výkonných procesorů AMD či flash pamětí s jednoúrovňovými buňkami.