Po problémech s rozjezdem systému elektronických dálničních známek či sčítání lidu přes internet čelí tuzemský eGovernment ještě vážnější hrozbě. Takzvané základní registry, v nichž stát shromažďuje osobní údaje všech občanů, může podle ministerstva vnitra už v příštích týdnech či měsících postihnout kolaps. A to v případě, že vnitro ze státního rozpočtu nezíská dodatečné peníze na jejich modernizaci. Pro občany by tak nemusel být přístupný státní Portál občana nebo také on-line registrace k očkování proti koronaviru. Na základní registry, za něž ministerstvo vnitra zodpovídá, je napojená většina digitálních služeb státu.

"Mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy dostanou na hranici svých výkonových možností," upozornilo ministerstvo v neveřejném dokumentu, z něhož před pár dny citovali deník Právo a zpravodajský web Novinky.cz. Vážnost situace HN potvrdilo ministerstvo vnitra, v jehož čele stojí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), Správa základních registrů, která pod vnitro spadá, i vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. 

Kolaps základních systémů by měl podle ministerstva vážné důsledky. Hygienické stanice by si třeba nemohly v registrech ověřit totožnost osob při trasování kontaktů nakažených. "Omezil by se i provoz v oblasti České správy sociálního zabezpečení, registru řidičů a vozidel nebo všech programů COVID," zmiňuje mluvčí vnitra Hana Malá. 

Čtyřnásobný provoz

Registry slouží k ověření identity lidí při přihlašování k digitálním službám státu. Nacházejí se v nich osobní údaje občanů, včetně čísel občanek či pasů všech Čechů. Výpadek je může podle ministerstva postihnout kvůli růstu zájmu o eGovernment, jehož požadavky už registry nezvládají plně pokrývat. Od Nového roku se začali do Portálu občana lidé nově hlásit také přes takzvanou bankovní identitu. Tu už využívají miliony občanů. Velký nápor na registry představuje i probíhající sčítání lidu nebo internetová registrace k očkování.

"Běžně na registry chodí kolem jednoho milionu požadavků denně. Nyní jich je ale kvůli nově zaváděným službám a registraci na očkování čtyřikrát více. Do toho je celý systém zastaralý, takže v dubnu či v květnu reálně hrozí jeho kolaps," řekl HN Michal Pešek, šéf Správy základních registrů.

Podle vládního zmocněnce Dzurilly využívají registry technologie staré v průměru osm let. Jejich běžná životnost je přitom kolem pěti let, takže přesluhují. "Původně byl provoz registrů koncipován na zatížení na pracovní hodiny v pracovních dnech. Dnešní požadavek je ale takový, že musí fungovat nonstop a při zvýšené zátěži," upozorňuje Dzurilla.

Pešek ze správy registrů uvádí, že se teď jeho úřad snaží kolaps odvrátit. Cíleně proto snižuje počty požadavků, které systémy vyřizují. "Omezujeme typicky žádosti úřadů." K prodlevám při on-line registracích na očkování by ale podle něj docházet nemělo. "V registrech umíme dávat priority určitým typům požadavků. Teď je pro nás prioritou zdraví občanů."

Podle Hamáčkova úřadu za problém může ministerstvo financí. Na provoz a obnovu registrů přispělo naposledy v roce 2018 částkou 140 milionů korun. Od té doby ale údajně neposlalo ani korunu. Jen letos přitom Správa státních registrů spolu s Českým statistickým úřadem a dalšími institucemi žádají na hladký chod registrů částku kolem 200 milionů korun.

Ministerstvo financí se brání. Problémem podle něj nejsou chybějící peníze, ale vleklá výběrová řízení na dodavatele hardwaru. S tím souhlasí i Michal Bláha, expert na eGovernment z neziskové organizace Hlídač státu. "Pravdou je, že vnitro nebylo v rámci běžné údržby schopné obnovit více než 10 procent hardwaru základních registrů, které fungují už od roku 2012. To je podle mě skandální," říká odborník.

Podle Peška ze správy registrů ministerstvo vnitra peníze na eGovernment většinou rozdělí na jiné IT projekty. Na základní infrastrukturu tak už nezbývají prostředky. "Říkáme, že chceme rozvíjet Digitální Česko, ale bez peněz se nepohneme kupředu. Naším hlavním cílem bylo na to upozornit vládu," vysvětluje Pešek důvod, proč v pondělí vicepremiér Hamáček kabinetu představil zmíněný dokument, v němž se o hrozbě kolapsu registrů píše. 

Čeká se na peníze z Bruselu

Peněz na registry by měl být v příštích měsících dostatek. Od Evropské unie Česko v rámci takzvaného Národního plánu obnovy získá přes 172 miliard korun na oživení ekonomiky po koronakrizi. Součástí plánu jsou i investice do digitalizace, včetně více než 860 milionů korun na rozvoj základních registrů. 

Takové peníze dorazí, až bude grantový balík schválen, tedy nejdříve na podzim. Do té doby ale mohou registry zkolabovat. Vnitro nyní proto situaci řeší s ministerstvem financí. Žádá, aby ze státního rozpočtu poskytlo požadovanou sumu s předstihem. Chod registrů by se tím předfinancoval, než peníze z Bruselu dorazí. Podle Peška jsou jednání na dobré cestě. Jasno by mělo být do 14 dnů.

"Já každopádně požaduji, abychom měli pětiletý výhled jasných investic do centrálních systémů, aby za rok zase nehrozil jejich kolaps," dodává ředitel Správy základních registrů Pešek.