Zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek původně vyjednával s Libereckým krajem o tom, že převezme tři obory jablonecké průmyslové školy. Jablotron chtěl převzít tři čtyřleté obory strojírenství, elektrotechnika a technické lyceum. Ve škole se ale záměr nesetkal s velkým nadšením. „Pomalý postup v jednání přesvědčil pana Dědka, že bude jednodušší, když si tu školu postaví na zelené louce,“ řekl hejtman Martin Půta (STAN). Kraj podle něj vzniku soukromého technického lycea v Jablonci rozhodně bránit nebude, byť bude krajské škole konkurovat. „Konkurence ukáže, která z těch dvou škol je lepší. A o dobrou školu, která nemá ambice vzdělávat jen děti z Libereckého kraje, ale z celé České republiky, tak o tu rozhodně stojíme,“ dodal Půta.

Aby mohly české průmyslové podniky úspěšně fungovat, potřebují kvalifikované a dobře motivované techniky. Protože cítíme svůj díl odpovědnosti za budoucnost, tak nebudeme pouze jako ostatní volat, aby státní správa dodala, ale chceme sami přiložit ruku k dílu, a nikoli jen pro vlastní potřebu,“ vysvětlil Dědek. Jablotron chce podle něj otevřít vlastní střední školu, kde bude schopen garantovat kvalitu výuky. Zapojit do ní plánuje i špičkové odborníky firmy. V novou technickou školu by se měla proměnit jedna z budov v areálu někdejší jablonecké Bižuterie nedaleko přehrady. Celý areál Jablotron nedávno koupil od firmy Areály JBX (dříve Jablonex Group).

Jablotron je ryze českou skupinou. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. V loňském roce dosáhla skupina tvořená šesti firmami rekordního obratu 2,28 miliardy korun. Společnost dlouhodobě investuje nejen do vlastního výzkumu a vývoje, ale také do podpory vzdělávání. „Už 15 let působíme hlavně na technických školách středních a vysokých, v oblasti elektroniky pořádáme speciální semináře, poskytujeme učební pomůcky, organizujeme různé soutěže pro studenty,“ vyjmenoval Dědek. Firma se zapojila i do projektu zaměřeného na popularizaci vědy na prvním stupni základních škol.