Nový plán oznámil prezident japonské automobilky Akio Toyoda. Společnost Toyota tak vstupuje do výzkumu na poli samořiditelných aut, kde se již zostřuje konkurence.

„Až donedávna jsem říkal, že do automatizovaných aut půjdeme jenom tehdy, až v závodu na 24 hodin porazí člověka," prohlásil Toyoda novinářům. „Ale změnil jsem názor, když jsem se zapojil do přípravy olympijských a paralympijských her 2020 (v Tokiu)," uvedl. Otevřelo mu to prý oči, pokud jde o postižené lidi a seniory a jejich potřebu mobility.

Nová společnost Toyoty bude mít jedno centrum nedaleko Stanfordovy univerzity a druhé blízko Massachusettského technického institutu (MIT). Podle šéfa výzkumného institutu Toyoty Gilla Pratta, bývalého vyučujícího na MIT, je ale závod teprve na začátku a v oblasti bezpečnosti zbývá překonat ještě řadu obtíží.

„Je možné, že na začátku automobilového závodu nemusíte být na nejlepší pozici... Pokud je ale závod velmi dlouhý, kdo ví, kdo bude vítězem?" okomentoval plán Gill Pratt.

Na autech bez řidiče pracují technologické společnosti jako Alphabet, známá dříve pod názvem Google, nebo americký Apple, které najímají experty, aby proměnili své vize ve skutečnost.