Regulátoři Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) ve Spojených státech amerických o svém stanovisku informovali v dopise, který Google tento týden zveřejnil na svém webu. Uvedli v něm, že divize společnosti vyvíjející samořízená auta předložila úřadu koncept už v listopadu loňského roku. Projekt předpokládá, že takový vůz „nepotřebuje lidského řidiče".

Pojem „řidič“, který je použit v návrhu vozidla, jak jej popisuje Google, bude NHTSA vykládat s poukazem na samořízený systém, nikoli na jakéhokoli uživatele vozidla, uvedl úřad. „Souhlasíme s Googlem, že jeho (samořízená auta) nebudou mít 'řidiče' v tom tradičním slova smyslu, v jakém měla auta řidiče v posledních více než sto letech," stojí podle agentury Reuters v dopise.

Vývoji samořízených aut a příslušných technologií se věnují i další firmy, například výrobce elektromobilů Tesla Motors. Auta s technologií autonomního řízení chce v příštích letech uvést na trh i francouzsko-japonská automobilová skupina Renault-Nissan.

Firmy vyvíjející tato auta často narážejí na bezpečnostní pravidla, která jim brání tato auta testovat v reálném provozu. Například Kalifornie předložila návrh pravidel, podle kterých musejí mít všechna samořízená auta volant a řidiče s platným oprávněním.

Analytik Karl Brauer ze společnosti Kelley Blue Book, zabývající se výzkumem automobilového průmyslu ale míní, že pokud je NHTSA připraven považovat počítačový systém za alternativu auta řízeného člověkem, mohlo by to těmto autům cestu na silnici usnadnit.