„Třetina CIO reportuje přímo generálním ředitelům a ti technologie vnímají jako hlavní tahoun růstu. 63 % z nich upřednostňuje ‚IT projekty vydělávající peníze‘ před těmi, které je mají ušetřit,“ komentuje Jan Krob, Director, KPMG Česká republika. Celofiremní digitální strategii dnes má 35 % společností, 45 % firem pak hlásí navýšení rozpočtu na informační technologie a 44 % CIO chce rozšiřovat IT tým. Rostou výdaje na cloud – 31 % oslovených organizací výrazně investuje do softwaru jako služby.

 

Kreativita versus evergreeny

Navzdory novým úkolům jsou pro IT manažery „staré“ provozní priority stále podstatné. Nejčastěji uvádějí provozní efektivitu (57 %), zlepšení procesů (56 %), stabilní výkon IT (51 %) a úsporu nákladů (50 %). Jako jediná nicméně stoupá důležitost interakce se stávajícími a potenciálními zákazníky (nárůst o 15 %). Téměř 7 z 10 oslovených považuje za největší hrozbu kybernetický zločin. 28 % CIO muselo v posledních dvou letech reagovat na rozsáhlý kybernetický útok.

Infografika 01

Infografika 02

Infografika 03

 

Šťastný CIO

Celých 84 % CIO je na své pozici spokojeno, nebo velmi spokojeno. Víc než pětina (21 %) pracuje u svého zaměstnavatele déle než 10 let. Z průzkumu vyplývá, že nejšťastnější CIO pracují v malé organizaci, reportují přímo řediteli a jsou členy vedení. Víc než třetina IT manažerů (34 %) dostala v posledním roce přidáno.

„Stoupající ambice CIO potvrzuje fakt, že přes polovinu z nich chce do pěti let opustit IT a přesunout se do byznysu,“ doplňuje Krob. 23 % z nich směřuje do top manažerských netechnologických rolí, 13 % se vidí v roli Chief Digital Officer, stejný podíl chce zamířit do poradenství.

 

O průzkumu

Průzkum „The Harvey Nash / KPMG CIO Survey“ proběhl letos už poosmnácté. Mezi 3 352 respondenty z 82 zemí byli také čeští IT manažeři.