Ladislav Lhotka je významný internetový výzkumník, mimo jiné i autor řady internetových standardů (RFC), který v Laboratořích CZ.NIC dosud vedl projekty zabývající se bezpečnou vzdálenou správou síťových zařízení. Nyní přebírá jedno z nejpočetnějších oddělení CZ.NIC, v němž vznikly například open source routery Turris a Turris Omnia nebo aplikace pro správu datových schránek.

„Rád bych Bedřichu Košatovi poděkoval za práci, kterou v CZ.NIC za téměř osm let odvedl. Nesmazatelně se podepsal především pod projekty Turris a Turris Omnia, u nichž byl od jejich počátku,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC„Ladislav Lhotka je respektovaný internetový odborník a významný člen české i mezinárodní internetové komunity. Kolega Lhotka je členem Laboratoří CZ.NIC od roku 2012. Jejich projekty a fungování tedy zná velice dobře. I proto jsem se rozhodl jmenovat ho do této funkce.“

Mezi významné projekty, jimž se výzkumníci a vývojáři v Laboratořích CZ.NIC věnují, patří vedle DNS serveru Knot DNS, také směrovací démon BIRD, open source router Turris Omnia nebo aplikace a knihovny spojené se systémem datových schránek.

 

Laboratoře CZ.NIC jsou vývojovým a výzkumným pracovištěm sdružení CZ.NIC, které se zabývá výzkumem v oblasti Internetu, internetovými protokoly, analýzami síťových provozů, pasivním i aktivním monitoringem a návrhem prototypů pro další vývoj v rámci CZ.NIC. Náplň práce Laboratoří CZ.NIC je zaměřena na prospěch lokální internetové komunity, nicméně její přesah je mezinárodní. Zaměstnanci Laboratoří se aktivně účastní mezinárodních pracovních skupin organizací, které se zabývají vývojem internetových protokolů, monitoringem síťových provozů a administrací Internetu obecně.