Podobně jako u smart cities je koncept chytrých kanceláří založen na ekologické přívětivosti, inovacích, funkčním designu a snahách vytvořit prostředí, které se přirozeně přizpůsobí jeho obyvatelům, tedy zaměstnancům. Právě kanceláře bývají prvním místem, kde se trendy projevují. Vizionářské firmy usilují o efektivní a úsporná řešení, která by zároveň prospěla jejich zaměstnancům. Jedním z takových řešení je i fenomén Green office. Jedná se o nízkonákladový program zaměřený na změnu návyků na pracovišti, které snižují zátěž na životní prostředí. Výrazných úspor lze dosáhnout například úpravou osvětlení.

Posvíceno na smart office, aneb světlem k produktivitě

“To totiž často tvoří až 30 % spotřeby elektrické energie v kancelářích. Nejsnazší možný způsob, jak ušetřit představuje výměna světelných zdrojů za LED nebo CFLs. Zároveň je třeba volit dostatečně kvalitní zdroje, neboť i v LED osvětlení jsou velké rozdíly – levná svítidla mívají podstatně horší parametry,” upozorňuje Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla.

Human Centric LightingKvalitní osvětlení je navíc podle nedávného průzkumu společnosti provedeného agenturou IPSOS v pořadí čtvrtým nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pracovní výkon zaměstnanců. Podle průzkumu si přitom v Česku 40 % zaměstnanců na osvětlení stěžuje. Studie z Cardiffské univerzity vypovídá, že pracovníci v kancelářích s takzvaným biophilickým designem, tedy designem, který respektuje spojení člověka s přírodou, co se rostlin nebo i přírodního osvětlení týče, jsou o 15 % produktivnější, než skupina v kanceláři bez rostlin a s nevhodným umělým osvětlením. 

Chytré vychytávky

Tam, kde není dostatek přirozeného osvětlení, pomůže Human Centric Lighting.  Změnami intenzity a teploty světla dokáže kopírovat přirozenou sluneční aktivitu a svítit v souladu s cirkadiánními rytmy. Navazuje tak na výzkum vědců Jeffreyho C. Halla, Michaela Rosbacha a Michaela W. Younga, kteří získali v roce 2017 Nobelovu cenu za lékařství v oblasti objevu molekulárních mechanismů kontrol cirkadiálního rytmu. Správně nastavené osvětlení pomůže snížit u zaměstnanců únavu a naopak zvýšit produktivitu. Soustředění a vyšší aktivitě pomáhá studená barva světla, uvolnění a odpočinku pak spíše teplé odstíny.

graf výzkum“Systém lze nastavovat jak individuálně, tak pomocí čidel, která automaticky reagují na přirozené osvětlení a podle něj intenzitu a barvu světla upravují,” popisuje Daniel Černý. To je dle průzkumu u zaměstnanců velmi žádané. Tři čtvrtiny z nich by si přálo, aby intenzita světla přirozeně reagovala na dávku denního světla a svícení tak bylo co nejpřirozenější.

Vedle Human Centric Lighting nachází v kancelářích využití i řada dalších smart technologií z oblasti ovládání svítidel – ať již jde o různé řídící systémy, aplikace v telefonech či detektory pohybu či časovače.

“Výhody nových technologií jsou jasné – uživatelům nabízejí jednodušší a intuitivní ovládání, respektive dokáží se obejít i bez zásahu člověka. Čidla detekují přítomnost osob, a podle toho světlo automaticky ztlumují či naopak rozsvěcejí – ať již jde o jednotlivá svítidla či celé systémy. Komunikovat spolu mohou všechna svítidla a udržovat tak místnost vždy ideálně nasvícenou. V neposlední řadě pak tyto novinky mohou dále přispívat ke snížení výdajů za elektřinu,” doplňuje Daniel Černý.

Indi 1Některé vychytávky pak souvisejí čistě se změnou přístupu a výrobních možností. Svítidla tam nemusí sloužit jen jako zdroj světla, ale mohou nabízet i zdroj pro USB napájení, závěsné systémy či zlepšovat akustiku. V Halle například na posledně zmíněném spolupracují s designérem Matyášem Kočnarem a vyvíjejí koncept svítidel vyrobených z materiálu, který pohlcuje zvuk. Výhody takových svítidel přicházejí vhod především v open space kancelářích, kde pomáhají zlepšit akustický komfort, a tím i soustředění zaměstnanců. A další novinky budou bezesporu brzy následovat, neboť světelný průmysl prochází poslední dobou vskutku velkými změnami.