K možnostem, které nabízí technologie blockchainu, se čím dál víc upínají velké nadnárodní korporace. Účetní databázi, která původně sloužila hlavně k provádění plateb v digitálních měnách, jako je bitcoin, nyní používají technologické firmy, e-shopy nebo banky. Příkladem mohou být velikáni jako IBM a Oracle, Amazon nebo rakouská finanční skupina Erste. Právě její blockchainová platforma nedávno umožnila zprostředkovat vydání dluhopisů rakouského ředitelství silnic a dálnic.

"Pomocí blockchainu jsme se vyhnuli provádění řady manuálních kroků, které lidští pracovníci vykonávají relativně pomalu, a navíc v nich mohou chybovat. Blockchain celou emisi dluhopisů podstatně zrychlil a zjednodušil," uvedl zástupce Erste Bernhard Leder.

Právě možnost nahrazovat zdlouhavé a složité papírování je pro velké firmy jedním z lákadel, proč se k blockchainu uchylují. A také z tohoto důvodu se stal blockchain hlavním tématem konference Cashless Future, kterou HN pořádaly na konci října.

16 miliard

dolarů má být velikost trhu s blockchainem v roce 2024, jak odhaduje analytická firma Global Market Insight.

Hlavní výhodou této technologie je její nezávislost. Potvrzování digitálních údajů či transakcí v blockchainu provádí síť tisíců na sobě nezávislých počítačů. Díky tomu je téměř nemožné takto zpracovaná data falšovat.

Proto se o blockchainu často hovoří jako o nástroji, který by měl především odhalovat padělané zboží. "Blockchainová databáze, do níž se může ukládat každý krok v dodavatelském řetězci, jednoduše odhalí, zda je dodaná elektronika či luxusní oblečení pravé či padělané," uvádí Miroslav Lukeš, tuzemský šéf karetní společnosti Mastercard, která do slibné technologie investuje.

Naděje do blockchainu vkládá také americká společnost IBM, která míní, že se její verze této databáze prosadí například v logistice. Firma, která se zaměřuje na poskytování internetových úložišť, už ostatně technologii úspěšně dodala kontejnerovému přepravci Maersk. Ten díky zadávání přepravních dokumentů do této databáze šetří náklady, které by jinak vydal na klasické papírové formuláře.

Přes zmíněné způsoby využití blockchainu mnozí experti jeho budoucnost vidí především ve zjednodušení a zrychlení mezinárodních plateb. "Ověřování transakcí za pomoci sítě tisíců počítačů je ovšem drahé vzhledem k vysoké spotřebě elektřiny," míní kryptoměnový expert a hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal. Podle něj se v případě plateb použití blockchainu příliš nevyplatí.